Search
Features
Modern & Contemporary, High quality Fabric, Solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction sofa, sectional sofa, 6 Seater Sofa free delivery and installation included
Silvia 6 Seater U Shaped Sofa in Beige Color 6 Seater Sofa
In stock
SKU
AZ4149
AED 4,249.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
Wrapped in Plush Velvet Fabric upholstery in a caramel hue, and its foam and synthetic fiber-filled cushions will support you as you rest your body. The stretch piece of the sofa offers you more space for reverie, different shapes can trigger people's sense of visual collision. The surface fabric is made of Plush Velvet Fabric, which not only has the appearance and feel of leather, but it's more durable, more wear-resistant, and more breathable than leather.
| Base Material | Wood |
| Colour Name | Beige |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | MDF |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 260 cm |
| Product Height | 63 cm |
| Product Width/Depth | 400 cm |
| Model Number | AZ4149 |
| Model Name | 6 Seater Sofa |
Specifications
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
