Search
Features
High quality upholstered bed frame wrapped with high elastic memory foam. Modern & Contemporary, High quality Ffbric, solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction. Track the most fashionable designs and use the most mature craftsmanship to make beds. Furniture,Bedroom, Beds, Single, Queen,Furniture,King Bed, Online Exclusive, Upholstered Bed, Luxury bed Mattress not included, Assembly Required.
Maple Upholstered Modern Velvet Bed 200x200cm Super King Bed in Cream Color
In stock
SKU
AZ3917
AED 2,149.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
This bed is designed with simple lines to create the peaceful, warm feel you want in your bedroom. You can freely create the bedroom style you want. It also has a wingback headboard, which adds visual interest to the overall simple yet grand style, without being too crowded. The upholstery wrapped in high-end flannel can provide you with better support when you lean against the headboard. This bed has sturdy plywood slats and a center support leg to increase stability and does not require a box spring. With it, you can enjoy a luxurious sleep.
Specifications
| Base Material | MDF |
| Colour Name | Cream |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | Wood |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 200 cm |
| Product Height | 100 cm |
| Product Width/Depth | 200 cm |
| Model Number | AZ3917 |
| Model Name | 200x200cm Super King Bed |
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary. Read More Read Less
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
