Search
Features
Modern & Contemporary, High quality Fabric, Solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction
sofa, sectional sofa, Chaise Longue
free delivery and installation included
Mamaia Chaise Longue in Cream Color Chaise Longue
In stock
SKU
AZ3579
AED 2,249.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
With careful quilting on the back and seat, Mamaia "bubble" collection is unique, distinctive and fills any interior with positive energy. One look at it and you can't wait to sit back, or better yet, spend time watching your favorite movie or reading a good book. The side cushions with decorative trim add even more comfort, plus they form a very decorative accent. Luxurious upholstery in soft, durable material and geometric metal legs are the essence of modernity and elegance, which will serve you every day. Mamaia models are extremely durable and solid. What’s more, they look great when combined with other pieces from the collection.
Specifications
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary.
Read More
Read Less
| Base Material | Wood |
| Colour Name | Cream |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | MDF |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 102 cm |
| Product Height | 75 cm |
| Product Width/Depth | 185 cm |
| Model Number | AZ3579 |
| Model Name | Chaise Longue |
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
