Search
Features
High quality upholstered bed frame wrapped with high elastic memory foam. Modern & Contemporary, High quality Ffbric, solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction. Track the most fashionable designs and use the most mature craftsmanship to make beds. Furniture,Bedroom, Beds, Single, Queen,Furniture,King Bed, Online Exclusive, Upholstered Bed, Luxury bed Mattress not included, Assembly Required.
Ibiza upholstered Bed in Velvet Fabric 100x200cm Single size Bed in Green Color
In stock
SKU
AZ2645
AED 1,099.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
A fabulous looking bed frame with a strong design, an elegant cubed style headboard and plain footboard give this bed the ultimate contemporary look. Handmade in the UAE with beautiful plush velvet fabric.
Specifications
| Base Material | MDF |
| Colour Name | Green |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | Wood |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 100 cm |
| Product Height | 40 cm |
| Product Width/Depth | 200 cm |
| Model Number | AZ2645 |
| Model Name | 100x200cm Single size Bed |
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary. Read More Read Less
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
