Search
Features
Are you a fan of modern, minimalist design? Is it your dream to be able to boast about your bedroom, decorated just like you’ve always wanted? If so, have a look at our Elisa Bed. Our Elisa Bed is the quintessence of modern, minimalist design. Its geometric shape is based on the contrast between its low, stable base and its beautiful, tall headboard. Its elegant, neutral colour will make it easy for you to blend it into the current design of your bedroom or to build a new one around it. The minimalist design and versatile colour will make Elisa a perfect complement for interiors of many types of decor, ranging from modern ones to those more retro or Scandinavian ones. Your imagination is the limit! On a more practical note, our Elisa Bed features a practical bed linen container, where you can keep additional duvets and pillows as well as other things that you want to keep out of sight. Our bed is also upholstered with high-quality water repellent material. Thanks to a special hydrophobic layer covering the fabric, the spilt liquids don’t immediately sink in, forming stains. Instead, they form droplets on the surface, which you can easily remove with a damp cloth.
Elisa Bed with Linen Hydrophobic Upholstery 120x200cm Twin size Bed in Green Color
In stock
SKU
AZ1522
AED 1,549.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
High quality upholstered bed frame wrapped with high elastic memory foam.
Modern & Contemporary, High quality Ffbric, solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction.
Track the most fashionable designs and use the most mature craftsmanship to make beds.
Furniture,Bedroom, Beds, Single, Queen,Furniture,King Bed, Online Exclusive, Upholstered Bed, Luxury bed
Mattress not included, Assembly Required.
Specifications
| Base Material | MDF |
| Colour Name | Green |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | Wood |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 120 cm |
| Product Height | 110cm |
| Product Width/Depth | 200 cm |
| Model Number | AZ1522 |
| Model Name | 120x200cm Twin size Bed |
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary. Read More Read Less
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
