Search
Features
The perfect focal point for any bedroom, this upholstered platform bed sets the stage in mid-century modern sleeping chambers. Its solidly-hued polyester upholstery is wrapped over foam for a clean-lined and stylish headboard design, and finished off with an understated platform base and splayed wooden legs. Crafted from a wooden frame, its included slats provide the perfect foundation for a mattress of your choice.
Arroyo Upholstered Bed 200x200cm Super King Bed in Yellow Color
In stock
SKU
AZ1291
AED 2,049.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
High quality upholstered bed frame wrapped with high elastic memory foam.
Modern & Contemporary, High quality Ffbric, solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction.
Track the most fashionable designs and use the most mature craftsmanship to make beds.
Furniture,Bedroom, Beds, Single, Queen,Furniture,King Bed, Online Exclusive, Upholstered Bed, Luxury bed
Mattress not included, Assembly Required.
Specifications
| Base Material | MDF |
| Colour Name | Yellow |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | Wood |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 200 cm |
| Product Height | 70 cm |
| Product Width/Depth | 200 cm |
| Model Number | AZ1291 |
| Model Name | 200x200cm Super King Bed |
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary. Read More Read Less
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
