Search
Features
Elegant and eye-catching, the stunning Aiden Bed from Meridian Furniture is the perfect addition to any bedroom. Rich velvet covers the deep tufted design. A beautiful wing bed design is complimented by hand applied chrome nail head details. Strength and beauty is guaranteed with a solid frame and stainless steel legs.
Aiden Velvet Bed 200x200cm Super King Bed in Pink Color
In stock
SKU
AZ3247
AED 2,149.00
We Accept:
Note: All Custom Made Furniture's Accessories are sold separately.
Furniture Delivery: Delivery Time 7-14 days
Small Items Delivery: Delivery Time 3-5 day
Secure Payment: 100% Secure
Special Inquiries:
E-mail [email protected]
About this item
High quality upholstered bed frame wrapped with high elastic memory foam.
Modern & Contemporary, High quality Ffbric, solid and MDF wood frame, Stable and Durable Construction.
Track the most fashionable designs and use the most mature craftsmanship to make beds.
Furniture,Bedroom, Beds, Single, Queen,Furniture,King Bed, Online Exclusive, Upholstered Bed, Luxury bed
Mattress not included, Assembly Required.
Specifications
| Base Material | MDF |
| Colour Name | Pink |
| Finish | Fabric |
| Secondary Material | Wood |
| Upholstery Type | Polyester |
| Product Length | 200 cm |
| Product Height | 140 cm |
| Product Width/Depth | 200 cm |
| Model Number | AZ3247 |
| Model Name | 200x200cm Super King Bed |
Note: Due to the differences in monitors, we cannot be responsible for variations in color between the actual item an your screen. Please be advised that we dsiplay the standard shape shape and(or) size in some cases; the shapes, sizes, patterns and colors may vary. Read More Read Less
Review Snapshot
Seller:
AtoZfurniture
